B32774D4505K000
DigiKey Part Number
495-4828-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32774D4505K000
Description
CAP FILM 5UF 10% 450VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 µF Film Capacitor 450V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32774D4505K000 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.240" L x 0.433" W (31.50mm x 11.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.827" (21.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
450V
Applications
DC Link, DC Filtering
Dielectric Material
Features
Long Life
ESR (Equivalent Series Resistance)
21.1 mOhms