B32754C4205K000
DigiKey Part Number
495-77286-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32754C4205K000
Description
CAP FILM 2UF 10% 800VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 µF Film Capacitor 400V 800V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32754C4205K000 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
8.4 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.240" L x 0.827" W (31.50mm x 21.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.220" (31.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
400V
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
800V