B32676G8755K000 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 495-3032-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | B32676G8755K000 |
Description | CAP FILM 7.5UF 10% 875VDC RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 7.5 µF Film Capacitor 875V Polypropylene (PP), Metallized Radial |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | B32676G8755K000 Models |
Category | Mounting Type Through Hole |
Mfr | Package / Case |
Series | Size / Dimension 1.654" L x 1.181" W (42.00mm x 30.00mm) |
Packaging Bulk | Height - Seated (Max) 1.772" (45.00mm) |
Part Status Active | Termination PC Pins |
Capacitance | Lead Spacing 1.476" (37.50mm) |
Tolerance ±10% | Applications DC Link, DC Filtering |
Voltage Rating - DC 875V | Ratings AEC-Q200 |
Dielectric Material | Features Long Life |
Operating Temperature -40°C ~ 105°C |