B32673P6105K289
DigiKey Part Number
495-B32673P6105K289CT-ND - Cut Tape (CT)
495-B32673P6105K289TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32673P6105K289
Description
CAP FILM 1UF 10% 630VDC RADIAL
Detailed Description
1 µF Film Capacitor 200V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32673P6105K289 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
1.043" L x 0.335" W (26.50mm x 8.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
200V
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - DC
630V