B32672L0103J000
DigiKey Part Number
495-B32672L0103J000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32672L0103J000
Description
CAP FILM 10000PF 5% 1KVDC RADIAL
Detailed Description
10000 pF Film Capacitor 250V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32672L0103J000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
250V
Applications
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)