B32671P4105K000
DigiKey Part Number
495-4721-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32671P4105K000
Description
CAP FILM 1UF 10% 450VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF Film Capacitor 160V 450V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32671P4105K000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.512" L x 0.315" W (13.00mm x 8.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
160V
Applications
Power Factor Correction (PFC)
Voltage Rating - DC
450V