B32671L1152J006
DigiKey Part Number
495-B32671L1152J006-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32671L1152J006
Description
FILM CAP MKP BOX 1.5NF 5% 600VAC
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1500 pF Film Capacitor 600V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Size / Dimension
0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins - Long Leads
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
600V
Applications
Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Voltage Rating - DC
1600V (1.6kV)