B32656T2104K000
DigiKey Part Number
495-4553-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32656T2104K000
Description
CAP FILM 0.1UF 10% 2KVDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF Film Capacitor 700V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32656T2104K000 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Size / Dimension
1.634" L x 0.945" W (41.50mm x 24.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.748" (19.00mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
700V
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
2000V (2kV)