B32656S7474J565
DigiKey Part Number
B32656S7474J565-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32656S7474J565
Description
CAP FILM 0.47UF 5% 1.25KVDC SCRW
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF Film Capacitor 500V 1250V (1.25kV) Polypropylene (PP), Metallized Rectangular Box
Category
Dielectric Material
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
8 mOhms
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Mounting Type
Chassis Mount
Termination
Screw Terminals
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.866" (22.00mm)
Voltage Rating - AC
500V
Applications
Snubber
Voltage Rating - DC
1250V (1.25kV)