B32653A8153J000
DigiKey Part Number
B32653A8153J000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32653A8153J000
Description
CAP FILM 0.015UF 5% 2KVDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.015 µF Film Capacitor 1000V (1kV) 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32653A8153J000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Bulk
Size / Dimension
1.043" L x 0.571" W (26.50mm x 14.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
1.161" (29.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
1000V (1kV)
Applications
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Voltage Rating - DC
2000V (2kV)