B32642B6333J
DigiKey Part Number
495-7182-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32642B6333J
Description
CAP FILM 0.033UF 5% 630VDC RAD
Detailed Description
0.033 µF Film Capacitor 400V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32642B6333J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Size / Dimension
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
400V
Voltage Rating - DC
630V