B32642B0333J
DigiKey Part Number
495-7142-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32642B0333J
Description
CAP FILM 0.033UF 5% 1KVDC RADIAL
Detailed Description
0.033 µF Film Capacitor 600V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32642B0333J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Size / Dimension
0.709" L x 0.276" W (18.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
600V
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)