B32529E6154K000
DigiKey Part Number
B32529E6154K000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32529E6154K000
Description
CAP FILM 0.15UF 10% 400VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.15 µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
EDA/CAD Models
B32529E6154K000 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
200V
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - DC
400V