B32529C8103J000
DigiKey Part Number
495-1262-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32529C8103J000
Description
CAP FILM 10000PF 5% 630VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 pF Film Capacitor 400V 630V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
EDA/CAD Models
B32529C8103J000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.295" L x 0.197" W (7.50mm x 5.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - AC
400V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V