B32529C6473K189
DigiKey Part Number
495-6830-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-6830-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32529C6473K189
Description
CAP FILM 0.047UF 10% 400VDC RAD
Customer Reference
Detailed Description
0.047 µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32529C6473K189 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
200V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
400V