B32529C3154J000
DigiKey Part Number
495-1200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32529C3154J000
Description
CAP FILM 0.15UF 5% 250VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.15 µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
EDA/CAD Models
B32529C3154J000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.295" L x 0.197" W (7.50mm x 5.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - AC
160V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
250V