B32529C0104K006 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 495-B32529C0104K006-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | B32529C0104K006 |
Description | FILM CAP MKT BOX 0.1UF 10% 63VDC |
Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.1 µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial |
Datasheet | Datasheet |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Mfr | Mounting Type Through Hole |
Series | Package / Case |
Packaging Bulk | Size / Dimension 0.287" L x 0.098" W (7.30mm x 2.50mm) |
Part Status Active | Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm) |
Capacitance | Termination PC Pins - Long Leads |
Tolerance ±10% | Lead Spacing 0.197" (5.00mm) |
Voltage Rating - AC 40V | Applications Automotive; EMI, RFI Suppression |
Voltage Rating - DC 63V | Ratings AEC-Q200 |