B32524Q8225K000
DigiKey Part Number
495-B32524Q8225K000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32524Q8225K000
Description
CAP FILM 2.2UF 10% 630VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF Film Capacitor 220V 630V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
EDA/CAD Models
B32524Q8225K000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.240" L x 0.827" W (31.50mm x 21.00mm)
Height - Seated (Max)
1.220" (31.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
220V
Voltage Rating - DC
630V