B32521C6223K
DigiKey Part Number
495-4171-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32521C6223K
Description
CAP FILM 0.022UF 10% 400VDC RAD
Customer Reference
Detailed Description
0.022 µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32521C6223K Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
200V
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - DC
400V