B32373A1206J000
DigiKey Part Number
495-77648-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32373A1206J000
Description
CAP FILM 20UF 5% 2.475KVDC RAD
Customer Reference
Detailed Description
20 µF Film Capacitor 1000V (1kV) 2475V (2.475kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Series
Mounting Type
Chassis, Stud Mount
Size / Dimension
3.346" Dia (85.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
5.689" (144.50mm)
Tolerance
±5%
Termination
Threaded, Male
Voltage Rating - AC
1000V (1kV)
Lead Spacing
1.378" (35.00mm)
Voltage Rating - DC
2475V (2.475kV)