B32033B4154K000
DigiKey Part Number
495-77274-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32033B4154K000
Description
CAP FILM 0.15UF 10% 1KVDC RADIAL
Detailed Description
0.15 µF Film Capacitor 350V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32033B4154K000 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
1.043" L x 0.472" W (26.50mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
350V
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)
Features
85C/85% Humidity