B32032A4472M000
DigiKey Part Number
495-77266-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32032A4472M000
Description
CAP FILM 4700PF 20% 1KVDC RADIAL
Detailed Description
4700 pF Film Capacitor 350V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32032A4472M000 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
350V
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)
Features
85C/85% Humidity