B32022A3153M000
DigiKey Part Number
495-3793-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32022A3153M000
Description
CAP FILM 0.015UF 20% 1.5KVDC RAD
Detailed Description
0.015 µF Film Capacitor 300V 1500V (1.5kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32022A3153M000 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
300V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
1500V (1.5kV)