B25620B1108K323
DigiKey Part Number
495-7234-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B25620B1108K323
Description
CAP FILM 1000UF 10% 1.32KVDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF Film Capacitor 1320V (1.32kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B25620B1108K323 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 75°C
Mfr
Mounting Type
Chassis, Stud Mount
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
4.567" Dia (116.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
10.984" (279.00mm)
Capacitance
Termination
Threaded, Female
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.969" (50.00mm)
Voltage Rating - DC
1320V (1.32kV)