ANT162442DT-2001AM2
DigiKey Part Number
445-ANT162442DT-2001AM2TR-ND - Tape & Reel (TR)
445-ANT162442DT-2001AM2CT-ND - Cut Tape (CT)
445-ANT162442DT-2001AM2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ANT162442DT-2001AM2
Description
CERAMIC ANTENNA FOR 2400-2484/51
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA Chip Solder Surface Mount
Category
Frequency Range
2.4GHz ~ 2.484GHz, 5.15GHz ~ 5.85GHz
Manufacturer
TDK
Antenna Type
Chip
Series
Number of Bands
2
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
VSWR
3
Termination
Solder
Frequency Group
UHF (2GHz ~ 3GHz), SHF (f > 4GHz)
Mounting Type
Surface Mount
Frequency (Center/Band)
2.442GHz, 5.5GHz
Height (Max)
0.016" (0.40mm)