RWS600B24
RWS600B24
TDK Lambda RWS-B Series Power Supplies | Digi-Key Daily
RWS600B-24
DigiKey Part Number
285-RWS600B-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWS600B-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 600W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 265 VAC Input
EDA/CAD Models
RWS600B-24 Models
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
88%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
7.48" L x 4.72" W x 2.40" H (190.0mm x 120.0mm x 61.0mm)
Voltage - Output 1
24V
Current - Output 1
25 A