RWS150B-48
DigiKey Part Number
285-RWS150B-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWS150B-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 150W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 265 VAC Input
EDA/CAD Models
RWS150B-48 Models
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
89%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
5.04" L x 3.70" W x 1.61" H (128.0mm x 94.0mm x 41.0mm)
Voltage - Output 1
48V
Current - Output 1
3.3 A