HWS50A-12/RA
HWS50A-12/RA
HWS50A-12/RA
DigiKey Part Number
285-HWS50A-12/RA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HWS50A-12/RA
Description
AC/DC CONVERTER 12V 50W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
EDA/CAD Models
HWS50A-12/RA Models
Applications
Industrial, ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
85%
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Size / Dimension
4.72" L x 3.23" W x 1.24" H (120.0mm x 82.0mm x 31.5mm)
Voltage - Output 1
12V
Current - Output 1
4.3 A