GUS350-24/R
DigiKey Part Number
285-GUS350-24/R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GUS350-24/R
Description
AC/DC CONVERTER 24V 350W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 265 VAC Input
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
95.5%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
5.00" L x 4.00" W x 1.61" H (127.0mm x 101.6mm x 41.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 1
24V
Current - Output 1
14.6 A