DRL30-12-1
DigiKey Part Number
285-2645-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRL30-12-1
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 12V 30W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 12V 2.1A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DRL30-12-1 Models
Category
Current - Output (Max)
2.1A
Manufacturer
TDK-Lambda
Power (Watts)
30W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Applications
Hazardous Locations, ITE (Commercial)
Efficiency
88%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-20°C ~ 71°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Universal Input
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.19" L x 1.42" W x 3.58" H (55.6mm x 36.1mm x 90.9mm)
DC Voltage - Input (Min)
120V
Approval Agency
CE
DC Voltage - Input (Max)
373V
Base Product Number
Voltage - Output 1
12V