DDA325N-D2PN-1212-001
DigiKey Part Number
285-DDA325N-D2PN-1212-001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DDA325N-D2PN-1212-001
Description
DC/DC DIN RAIL SUP +/-12V 325W
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
DC DIN Rail Power Supply 2 Output 12V -12V 14A, 8A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DDA325N-D2PN-1212-001 Models
Category
Voltage - Output 2
-12V
Manufacturer
TDK-Lambda
Current - Output (Max)
14A, 8A
Series
Power (Watts)
325W
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
94%
Input Type
DC
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Number of Outputs
2
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
DC Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
4.53" L x 1.44" W x 4.86" H (115.1mm x 36.6mm x 123.4mm)
DC Voltage - Input (Max)
40V
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
12V