CN100A24-24
DigiKey Part Number
285-2127-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CN100A24-24
Description
DC DC CONVERTER 24V 100W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 4.2A 14.4V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CN100A24-24 Models
Category
Power (Watts)
100 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Features
Remote On/Off, OCP, OVP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Type
Isolated Module
Efficiency
88%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
14.4V
Package / Case
8-DIP Module, 1/4 Brick
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Current - Output (Max)
4.2A