CCG3-12-12DF
DigiKey Part Number
285-CCG3-12-12DF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCG3-12-12DF
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 3.12W
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 130mA, 130mA 4.5V - 18V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CCG3-12-12DF Models
Category
Power (Watts)
3.1 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Features
Remote On/Off, OCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
84%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
4.5V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
18V
Size / Dimension
0.62" L x 0.41" W x 0.45" H (15.7mm x 10.4mm x 11.5mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Voltage - Output 2
-12V
Approval Agency
IEC, UL, CSA, EN, CE, UKCA
Current - Output (Max)
130mA, 130mA