CCG15-48-12D
DigiKey Part Number
285-CCG15-48-12D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCG15-48-12D
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 16W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 650mA, 650mA 18V - 76V Input
EDA/CAD Models
CCG15-48-12D Models
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Features
Remote On/Off, OCP
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency
89%
Number of Outputs
2
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Voltage - Input (Max)
76V
IEC, UL, CSA, EN, CE, UKCA
Voltage - Output 2
-12V
Standard Number
Current - Output (Max)
650mA, 650mA
Base Product Number
Power (Watts)
16 W