LZSA-1500-3-001
DigiKey Part Number
285-2332-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LZSA-1500-3-001
Description
AC/DC CONVERTER 24V 1500W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed, Conformal Coated AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 265 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LZSA-1500-3-001 Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
84%
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 71°C (With Derating)
Type
Enclosed, Conformal Coated
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
10.50" L x 5.62" W x 4.75" H (266.7mm x 142.7mm x 120.7mm)
Voltage - Output 1
24V
Approval Agency
CE
Current - Output 1
63 A