KMT15-51515
DigiKey Part Number
285-1776-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KMT15-51515
Description
AC/DC CONVERTER 5V 15W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 3 Output 5V 2A, 150mA, 150mA 90 ~ 264 VAC, 100 ~ 375 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KMT15-51515 Models
Category
Features
Universal Input
Manufacturer
TDK-Lambda
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Series
Efficiency
78%
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
9-DIP Module, 7 Leads
Type
Enclosed
Size / Dimension
2.52" L x 1.80" W x 0.93" H (64.0mm x 45.6mm x 23.5mm)
Number of Outputs
3
Approval Agency
CE, EN, IEC, UL
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 100 ~ 375 VDC
Standard Number
60601-1; 60950-1; 62368-1
Voltage - Output 1
5V
Line Regulation
0.5%, 2%
Current - Output (Max)
2A, 150mA, 150mA
Load Regulation
1%, 5%
Power (Watts)
15 W