VLP6045LT-100M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 41.431
Datasheet
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3 A 72mOhm Max Nonstandard
VLP6045LT-100M
DigiKey Part Number
445-8750-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLP6045LT-100M
Description
FIXED IND 10UH 3A 72 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Saturation (Isat)
3.2A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
72mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.268" L x 0.268" W (6.80mm x 6.80mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)