SPM10040T-100M
DigiKey Part Number
445-175130-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-175130-1-ND - Cut Tape (CT)
445-175130-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPM10040T-100M
Description
FIXED IND 10UH 5.8A 29.4 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 5.8 A 29.4mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SPM10040T-100M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
6A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
29.4mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.421" L x 0.394" W (10.70mm x 10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)