MMZ2012Y601BTD25 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
TDK
In Stock: 39.283
Datasheet
Similar
Pulse Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Pulse Electronics
Bourns Inc.
600 Ohms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0805 (2012 Metric) 500mA 200mOhm
MMZ2012Y601BTD25
DigiKey Part Number
445-MMZ2012Y601BTD25TR-ND - Tape & Reel (TR)
445-MMZ2012Y601BTD25CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMZ2012Y601BTD25
Description
FERRITE BEAD 600 OHM 0805 1LN
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current Rating (Max)
500mA
Manufacturer
TDK
DC Resistance (DCR) (Max)
200mOhm
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Filter Type
Signal Line
Mounting Type
Surface Mount
Number of Lines
1
Height (Max)
0.041" (1.05mm)
Impedance @ Frequency
600 Ohms @ 100 MHz
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)