MLP2012V2R2MT0S1
DigiKey Part Number
445-15720-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-15720-1-ND - Cut Tape (CT)
445-15720-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLP2012V2R2MT0S1
Description
FIXED IND 2.2UH 700MA 360 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Multilayer Inductor 700 mA 360mOhm Max 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MLP2012V2R2MT0S1 Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
360mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
2 MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Multilayer
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Material - Core
Supplier Device Package
0805 (2012 Metric)
Inductance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)