MLF2012K560M
DigiKey Part Number
445-9002-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-9002-1-ND - Cut Tape (CT)
445-9002-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLF2012K560M
Description
FIXED IND 56UH 4MA 2.8 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 µH Shielded Multilayer Inductor 4 mA 2.8Ohm Max 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MLF2012K560M Models
Category
DC Resistance (DCR)
2.8Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
35 @ 2MHz
Series
Frequency - Self Resonant
10MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
2 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.057" (1.45mm)