MLF1608E8R2M
DigiKey Part Number
445-6249-1-ND - Cut Tape (CT)
445-6249-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLF1608E8R2M
Description
FIXED IND 8.2UH 10MA 1.5 OHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
8.2 µH Shielded Multilayer Inductor 10 mA 1.5Ohm Max 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MLF1608E8R2M Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
1.5Ohm Max
Series
Q @ Freq
35 @ 4MHz
Packaging
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
4 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)