L06P300S05
DigiKey Part Number
L06P300S05-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L06P300S05
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 300A
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 300A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional Module, Single Pass Through
Category
Frequency
DC ~ 100kHz
Mfr
Linearity
±1%
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
5V
Part Status
Active
Response Time
5µs
For Measuring
AC/DC
Current - Supply (Max)
15mA
Sensor Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C