Image for F26P150S05 is not available
F26P150S05
DigiKey Part Number
132-F26P150S05-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F26P150S05
Description
CURRENT SENSOR FLUX GATE/CL 150A
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 150A 1 Channel Flux Gate, Closed Loop Bidirectional Module, Single Pass Through
Category
Frequency
DC ~ 100kHz
Mfr
Linearity
±1%
Series
Accuracy
±0.96%
Packaging
Tray
Voltage - Supply
4.75V ~ 5.25V
Part Status
Active
Response Time
600ns
For Measuring
AC/DC
Current - Supply (Max)
19mA
Sensor Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Sensing
Polarization
Bidirectional
Number of Channels
1
Mounting Type
Output
Ratiometric, Voltage
Package / Case
Module, Single Pass Through
Sensitivity
4.17mV/A