3FL20-125 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Triad Magnetics
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Signal Transformer
In Stock: 0
Datasheet
Laminated Core 2.5VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 10V, Series 20V Secondary Parallel 250mA, Series 125mA Through Hole
What are Transformers? How Do They Work? - Another Teaching Moment
3FL20-125
DigiKey Part Number
MT1113-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3FL20-125
Description
PWR XFMR LAMINATED 2.5VA TH
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
3FL20-125 Models
Category
Primary Winding(s)
Dual
Manufacturer
Tamura
Secondary Winding(s)
Dual
Series
Center Tap
No
Packaging
Tube
Power - Max
2.5VA
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Laminated Core
Termination Style
PC Pin
Voltage - Primary
115V, 230V
Size / Dimension
47.60mm L x 39.60mm W
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 10V, Series 20V
Height - Seated (Max)
16.80mm
Current - Output (Max)
Parallel 250mA, Series 125mA