NRS5010T100MMGF
DigiKey Part Number
587-5797-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-5797-1-ND - Cut Tape (CT)
587-5797-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NRS5010T100MMGF
Description
FIXED IND 10UH 950MA 300 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Semi-Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 950 mA 300mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
850mA
Mfr
Shielding
Semi-Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
300mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
23MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.193" L x 0.193" W (4.90mm x 4.90mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)