LSQPB201616T680M
DigiKey Part Number
587-LSQPB201616T680MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSQPB201616T680M
Description
FIXED IND 68UH 190MA 3.64 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 190 mA 3.64Ohm Max 0806 (2016 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LSQPB201616T680M Models
Category
Shielding
Semi-Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
3.64Ohm Max
Series
Frequency - Self Resonant
8MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0806
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Current - Saturation (Isat)
200mA