LP12202R7106 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 14
Parametric Equivalent
Abracon LLC
In Stock: 266
Datasheet
10 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can 45mOhm @ 1kHz
TAIYO YUDEN Supercapacitors
LP12202R7106
DigiKey Part Number
587-6214-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP12202R7106
Description
CAP 10F 20% 2.7V T/H
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination
PC Pins
Manufacturer
Taiyo Yuden
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Radial, Can
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Capacitance
10 F
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Rated
2.7 V
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
45mOhm @ 1kHz