LB2016T150K
DigiKey Part Number
587-2496-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-2496-1-ND - Cut Tape (CT)
587-2496-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LB2016T150K
Description
FIXED IND 15UH 130MA 700 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 130 mA 700mOhm 0806 (2016 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LB2016T150K Models
Category
DC Resistance (DCR)
700mOhm
Mfr
Frequency - Self Resonant
28MHz
Series
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
2.52 MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Wirewound
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0806 (2016 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)