CKP2012N2R2M-T is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Pulse Electronics
In Stock: 0
Datasheet
2.2 µH Unshielded Multilayer Inductor 800 mA 200mOhm Max 0805 (2012 Metric)
CKP2012N2R2M-T
DigiKey Part Number
587-2771-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CKP2012N2R2M-T
Description
FIXED IND 2.2UH 800MA 200 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CKP2012N2R2M-T Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
200mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Type
Multilayer
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Material - Core
Supplier Device Package
0805 (2012 Metric)
Inductance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)